Czym kierować się przy wyborze kostki brukowej?
Ogromna ilość oferowanych na rynku produktów do zabudowy nawierzchni często sprawia, że czujemy się zagubieni, bądź nie do końca pewni swych decyzji. Wybierając nawierzchnię z betonowej kostki brukowej należy brać pod uwagę czynniki, które mają istotny wpływ nie tylko na estetykę i efekt końcowy, ale przede wszystkim pozwolą cieszyć się nią przez długie lata. Bez niespodziewanych usterek i ukrytych wad.
Grubość kostki
O doborze odpowiedniej grubości kostki decyduje przede wszystkim przewidziane obciążenie i natężenie ruchu. Kostki o grubości 4 cm przeznaczone są do budowy ciągów pieszych, chodników, alejek i ścieżek. Kostki o grubości 6 cm stosujemy w przypadku poruszania się po nich pojazdów lekkich i ciągów przeznaczonych dla ruchu aut osobowych o umiarkowanym natężeniu. Ośmiocentymetrowe kostki układamy tworząc nawierzchnie dla ruchu ciężarowego oraz ruchu o intensywnym natężeniu. Wszystkie wyroby betonowe powyżej 8 cm, czyli tzw. 10,12 czy nawet 16-tki to wyroby ciężkie, przemysłowe, specjalnego przeznaczenia, rzadko stosowane przy prywatnych inwestycjach.
Format i wielkość kostki
Wielkość i format kostki ma znaczenie estetyczne przy tworzeniu nawierzchni. Z doświadczenia sugerujemy wykorzystanie niewielkich form do tworzenia wąskich i krętych ścieżek. Drobne kostki często posiadają formę trapezową co znacznie ułatwia powyższe zadanie oraz eliminuje konieczność docinania elementów. Ich dyskretny urok i różnorodność kształtów dają wiele możliwości tworzenia. Na duże powierzchnie typu tarasy, podjazdy czy podwórka, możemy śmiało stosować elementy wielkoformatowe, które to sprawiają trudność kładzenia na łukowych alejkach. Również w tym przypadku mamy wybór w kształtach i stylistyce odwołującej się np. do kamieni naturalnych ( trawertyn, granit, piaskowiec ) nadając przestrzeni efekt subtelnej elegancji i niepowtarzalny charakter.
Faktura i kolor kostki
Dla uzyskania harmonijnego otoczenia należy pamiętać aby materiał użyty do brukowania był spójny z pozostałymi elementami tworzącymi architekturę naszej posesji. Mnogość dostępnych formatów, faktur i kolorów daje nam możliwość dopasowania kostki do oczekiwań i potrzeb. Możemy wybrać antypoślizgową powierzchnię płukaną, fantazyjny melanż, kostkę stylizowaną na kamień naturalny lub też gładką betonową formę. Przy wyborze koloru kierujmy się estetyką połączeń, a przede wszystkim umiarem, by nie przytłoczyła nas potem feeria różnorakich barw i by ustrzec się przed efektem „kolorowego jarmarku”.
Projekty
Jeśli pomimo powyższych rad wątpliwości oraz niepewność wobec efektów nadal powstrzymują cię od działania, proponujemy uzyskanie pomocy od fachowców. Dysponujemy katalogami produktowymi różnych firm oraz zapraszamy do skorzystania z porad naszych projektantek: Małgorzaty Szczurek-Gawrońskiej lub Angeliki Leszczyńskiej-Migas ( namiary w zakładce kontakt na naszej stronie www.jansz.pl ). Doświadczenie, fantazja oraz szeroki wachlarz pomysłów doprawiony szczyptą uwag i oczekiwań inwestora sprawiają, że projekty naszych pań zawsze są oryginalne i dopasowane do potrzeb i możliwości klienta, oraz są spójne ze stylistyką i charakterem otoczenia. Projekty są wykonywane w technice 2D i zawierają szkic techniczny nawierzchni z uwzględnieniem elementów architektury ogrodowej oraz specyfikację materiałową. Architekci są również przygotowani na przeprowadzanie rozmów i konsultacji już podczas budowy.
Przykładowe projekty: