Małe porady nie od parady – słów kilka o tarasach


Tarasy różnią się od siebie wielkością, kształtem, technologią wykonania oraz materiałami , którymi zostały wykończone. Temu właśnie zagadnieniu poświęcimy nasze rozważania: rodzajom tarasów z podziałem na materiały wykończeniowe.


Małe porady nie od parady czyli słów kilka o naszych przydomowych tarasach, ich rodzajach oraz sposobach wykonania i wykończenia.

Zimowa aura nie zwalnia naszych myśli od wspomnień o lecie, przeciwnie, przenikliwe zimno, wilgoć i brak słońca sprawiają, że z przyjemnością wracamy do chwil, gdy na wygodnym leżaczku ustawionym na tarasie tuż za domem sączyliśmy schłodzoną lemoniadę zażywając słonecznej kąpieli.

A czymże jest rzeczony taras? Miejscem, w którym latem spędzamy wolne chwile, jest to przedłużenie domu, wypoczynkowy azyl i oaza spokoju, punkt spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Jego wygląd i charakter są bardzo ważne dla naszego nastroju i samopoczucia.

Tarasy różnią się od siebie wielkością, kształtem, technologią wykonania oraz materiałami ,z których powstały. Temu właśnie zagadnieniu poświęcimy nasze rozważania: rodzajom tarasów z podziałem na materiały wykończeniowe.

BETONOWY DESIGN, czyli PŁYTY I KOSTKA BRUKOWA

Najbardziej popularnym i praktycznym rozwiązaniem jest taras z kostek lub płyt betonowych. Taki taras nie wymaga przygotowania w postaci wylewki betonowej, więc może być wykonany praktycznie o każdej porze roku. Na rynku jest mnóstwo producentów tarasowych elementów betonowych więc jest w czym wybierać. W nowoczesnym budownictwie idealnie sprawdzą się wielkoformatowe płyty w odcieniach szarości, przy klasycznych domach świetnie prezentować się będzie drobna kostka imitująca granit. Aby zapobiec wyrastaniu chwastów, powyższe materiały można zafugować specjalną fugą żywiczną. Kostki i płyty są impregnowane, więc posiadają zabezpieczenie przed ewentualnym zabrudzeniem, jeżeli jednak przydarzy nam się jakieś nieszczęście, to bez problemu możemy je myć np. myjką ciśnieniową. Szeroki wybór materiałów wykończeniowych typu: murki, palisady, donice, itp. pozwalają stworzyć bardzo ciekawe i oryginalne aranżacje. Istotnym atutem tego rodzaju nawierzchni jest przystępna cena.

 

KAMIENNY DYWAN

Bardzo ciekawym wykończeniem tarasu, jakże innym od betonowych wariacji, jest nowość na polskim rynku – tzw. Kamienny Dywan. Jest to połączenie kamienia z żywicą poliuretanową. Do tego typu nawierzchni najlepiej nadaje się drobne kruszywo marmurowe. Kamień taki dostępny jest w różnych kolorach, więc z łatwością dobierzemy odpowiedni, pasujący do elewacji i pozostałych elementów zagospodarowania terenu. Kamiennym dywanem możemy wykończyć wszystkie przyległe elementy: cokoły, schody, balkony itp. Kamienny dywan tworzy bardzo przyjemną nie nagrzewającą się nawierzchnię, więc bez problemu możemy poruszać się po nim boso podczas wysokich temperatur. Jest to system bezspoinowy, co jest dodatkowym atutem przy naszych warunkach atmosferycznych. Stopień antypoślizgowości posiada takie same parametry jak podjazdy dla osób niepełnosprawnych. Maleńkim minusem Kamiennego dywanu jest jego cena, wynikająca jednakże z wysokiej jakości izolacji stosowanej przy nakładaniu tej nawierzchni.

 

KAMIENIE NATURALNE

Kolejnym pomysłem na wykończenie tarasu są płyty z kamieni naturalnych, jak np.: granit, marmur, gnejs, kwarcyt czy piaskowiec. Płytki mogą być łupane lub cięte. Kamień łupany o nieregularnych kształtach daje efekt najbardziej naturalny. Cięte płyty mogą byś śrutowane lub szlifowane. Naturalne płyty charakteryzuje bardzo duża wytrzymałość.

DREWNO TARASOWE

Następnym przykładem wykończenia tarasu jest drewno. Do wyboru mamy wiele gatunków: sosna, dąb, świerk czy też drewno egzotyczne. Gatunki twarde mają wysoką odporność na ścieranie, uszkodzenia, zarysowania. Aby taras długo nam służył, oprócz wyboru odpowiedniego drewna ważna jest jego impregnacja. Największą zaletą drewna jest jego ciepło. Nawet w chłodniejsze dni możemy wyjść boso na taras, który jednocześnie nie nagrzewa się latem. Dodatkowo drewno amortyzuje upadki. Wadą drewnianych tarasów jest jego trwałość oraz pielęgnacja ( co kilka lat zabezpieczenie środkami grzybobójczymi oraz impregnacja ).

DESKI KOMPOZYTOWE

Kompozyt to mieszanka drewna oraz tworzywa sztucznego. Taras z desek kompozytowych jest trwały, szybki w budowie i w przeciwieństwie do drewna nie wymaga prac konserwatorskich. Deski kompozytowe są barwione w całej masie, co gwarantuje trwałość koloru. Powierzchnia desek jest ryflowana dzięki czemu zyskuje antypoślizgowy charakter.

PŁYTY CERAMICZNE

Płyty ceramiczne są najbardziej powszechnym wykończeniem tarasu w naszym klimacie, należy jednak pamiętać , że w polskich warunkach płytka powinna mieć stopień nasiąkliwości poniżej 0,5% oraz musi być mrozoodporna. Bardzo ważną rolę odgrywa również porządnie wykonana izolacja. Do ułożenia należy stosować wyłącznie dobrej jakości klej oraz fugę. Minusem płyt jest to ,że podczas upałów potrafią osiągnąć bardzo wysokie temperatury, sięgające nawet 70°C.

POŁĄCZENIE RÓŻNYCH FAKTUR

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest połączenie różnych rodzajów materiałów wykończeniowych. Świetnie prezentuje się połączenie drewna z betonem, betonu z kamieniem naturalnym, grysem czy też drobnymi otoczakami.

 

Mam nadzieję, że krótki przegląd różnych rozwiązań na tarasy  pomoże państwu w podjęciu decyzji lub chociaż rozjaśni nieco wątpliwości. Jak widać rozwiązań tych jest co najmniej kilka i każdy może znaleźć coś, co będzie odpowiadało jego gustom i oczekiwaniom. W razie czego służymy fachową pomocą. Możemy doradzić, czy też zaprojektować państwa taras, kończąc na usłudze jego wykonania.

Zapraszamy do korzystania z naszych usług!!!